2. pilier môže zvýšiť<br>penziu o stovky eur

2. pilier môže zvýšiť
penziu o stovky eur

12. 6. 2024
4 minúty čítania
Je takmer isté, že dôchodok vyplácaný štátom bude o 20 či 30 rokov výrazne nižší než v súčasnosti.
V decembri 2020 dosiahla podľa štatistík Sociálnej poisťovne priemerná slovenská penzia úroveň 487,37 eura. V decembri 2023 stúpla už na 648,29 eura. Oplatí sa pri takomto rýchlom raste dôchodkov 2. penzijný pilier?

Jednoduchá odpoveď znie…

Oplatí.

Dokazujú to skúsenosti ľudí, ktorí majú spomedzi Európanov v tejto oblasti zrejme najbolestivejšie zážitky – Grékov.

Strmý pád

Grécki dôchodcovia dostávali v roku 2009 podľa dostupných informácií mesačne zhruba 1350 eur. No potom prepukla svetová hospodárska kríza a zadlžené Grécko pred bankrotom zachránila len mimoriadna pomoc od iných štátov Európskej únie.

Pomoc však bola podmienená tvrdým šetrením a to doľahlo aj na penzie. Takzvané primárne dôchodky klesli v roku 2013 na približne 698 eur a doplnkové na asi177 eur (spolu zhruba 875,50 eura).

blog-t-03

V nasledujúcich rokoch sa vďaka zlepšenému hospodáreniu južanského štátu a celosvetovému rastu ekonomiky, vďaka ktorému si mohli dovilť dovolenkovať v Grécku milióny zahraničných návštevníkov, viac darilo aj gréckym penzistom.

No ich priemerné penzie napriek zvýšeniu na približne 941 eur (primárny aj doplnkový dôchodok) ani v roku 2022 nedosahovali úroveň z roka 2009. A to aj napriek tomu, že Gréci ani zďaleka nesplatili svoje dlhy. Cez záväzky vlády dlhovali v priemere približne 38-tisíc eur, kým v prípade Slovenska pripadal na obyvateľa verejný dlh vo výške zhruba 13-tisíc eur.

Bude horšie

Práve rast slovenského dlhu – ešte v roku 2008 bol len na úrovni 3500 eur na hlavu – je ďalším pádnym argumentom, prečo by si ľudia mali sporiť na penzie na súkromných účtoch v dôchodkových spoločnostiach.

Dlh totiž raz bude treba splatiť, respektíve obyvatelia krajiny budú znášať následky toho, ak splácanie dlhu nezvládnu. A s extrémnym problémom sa budú musieť vyrovnať v situácii, keď na ľudí v produktívnom veku bude pripadať výrazne viac dôchodcov. Napokon, práve starnutie populácie bolo hlavnou motiváciou na vznik 2. piliera.

Ikona - citáty

V čase rastúceho dlhu a demografických zmien je dôležité myslieť na budúcnosť dôchodkov. Teraz je správny čas zobrať svoju budúcnosť do vlastných rúk.

Marián Žilinec
zakladateľ Dôchodok.sk

Približne 450 eur

Najvyšší dôchodok, ktorý bol vyplácaný z 2. piliera v roku 2022, dosahoval „len“ 187,40 eura mesačne.

No okolo roku 2050 by našinec, ktorý by počas celej keriéry zarábal v hrubom 1500 eur, mohol mať podľa prepočtov analytikov nakumulované zdroje na penziu z 2. piliera vo výške približne 450 eur. K tomu by mal dostávať po prepočítaní na dnešné ceny necelých 460 eur z 1. piliera – ak by štát posielal na penzie z verejných peňazí rovnaky podiel ako dnes, mohlo by ísť dokonca len o 240 eur.

Znamená to, že kto ostane závislý výlučne na 1. dôchodkovom pilieri, ujde sa mu s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou výrazne menej ako dnešným penzistom. Štát skátka nebude mať dostatok peňazí, aby pri nižšom počte pracujúcich zachoval terajšiu výšku dôchodkov pre podstatne väčšiu skupinu penzistov.

O to väčší dôvod zobrať osud do vlastných rúk a postarať sa o dôchodok napríklad cez výber fondu na Dôchodok.sk.

SPOČÍTAJ SI DÔCHODOK

PLAT
500
3 500
Tvoja priemerná mesačná výplata (čistá mzda). Výnosy sa odvíjajú od výšky povinných odvodov vychádzajúcich z tvojho príjmu.
VEK
15
39
Zadaj koľko máš rokov. Výnosy fondov závisia hlavne od dĺžky sporenia.
VÝNOS P.A.
1 %
10 %
Percentuálna výška ročného výnosu. Čím vyšší výnos, tým vyššie investičné riziko a naopak.
DÔCHODOK
Očakávaná výška mesačného dôchodku z 1. a 2. piliera celkom.
DÔCHODOK
Očakávaná výška mesačného dôchodku z 1. a 2. piliera celkom.
1. PILIER
400
Očakávaná výška mesačného dôchodku bez 2. piliera.
1. PILIER + 2. PILIER
400
+
400
Očakávaná výška mesačného dôchodku vrátane 2. piliera.

AKO TO POČÍTÁME?Predpokladáme odchod do dôchodku vo veku 64 rokov a čas strávený na dôchodku 15 rokov.

Vysvetlivky k grafu
1. pilier
2. pilier
Rozdiel oproti 1. pilieru

3 NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Pre koho je vhodný druhý pilier?

Druhý pilier je vhodný pre všetkých pracujúcich Slovákov od 15 do 55 rokov, ktorí chcú aktívne prispievať k budúcemu dôchodku a mať viac kontroly nad svojimi financiami v dôchodkovom veku.

Aké mám istoty, že neprídem o peniaze?

Tvoje peniaze v druhom pilieri sú spravované stabilnými dôchodkovými správcovskými spoločnosťami s licenciou a dohľadom Národnej banky Slovenska. Tieto opatrenia zabezpečujú bezpečnosť a transparentnosť tvojich investícií.

Môžem vystúpiť z druhého piliera?

Áno, od mája 2023 umožňuje zákon prestať sporiť na osobnom účte v druhom pilieri pre tých, ktorí automaticky vstúpili po 1. máji 2023 a boli v druhom pilieri menej ako dva roky. Navyše si môžeš kedykoľvek zmeniť fond (v rámci svojej DSS) alebo každých 6 mesiacov bezplatne prestúpiť do inej DSS.