O nás - Dôchodok.sk?

Zodpovedne a spoločne
hľadáme cestu
k lepšiemu dôchodku

Sme partia nadšencov, ktorá mení postoj Slovákov k dôchodkom a pomáha im prevziať zodpovednosť za svoju budúcnosť do vlastných rúk.

Náš tím
Fotografia Marián Žilinec
Kto stojí za službou Dôchodok.sk?

Na začiatku sme boli partiou nadšencov, ktorá chcela zmeniť postoj Slovákov k dôchodkom. Nepáčilo sa nám, ako sa politici hrali s našimi úsporami v druhom pilieri a hazardovali s našimi budúcimi dôchodkami. Nahnevalo nás, keď vláda presunula všetkých sporiteľov automaticky do dlhopisových fondov a vo finále tak pripravila stovky tisíc ľudí o miliardy eur. Napriek neskorším úpravám vidíme najlepšiu cestu pre Slovensko v osobnej zodpovednosti jednotlivcov.

A preto sme sa rozhodli vytvoriť bezpečnú a zrozumiteľnú službu, ktorá vám pomôže prevziať zodpovednosť za svoj budúci dôchodok do vlastných rúk. Súčasťou nášho tímu sú profesionáli v oblasti IT riešení pre bezpečnosť procesov na finančnom poli, programovanie, grafiku a UX dizajn, účtovníctvo, právo a médiá.

Máme všetky potrebné licencie a spĺňame všetky zákonné a bezpečnostné podmienky na poskytovanie služby. Viac o licenciách a bezpečnosti sa dočítate na tejto stránke. Vybraní zamestnanci sa pravidelne školia na odbornú spôsobilosť podľa požiadaviek Národnej banky Slovenska.

Prečo sme založili Dôchodok.sk?

Namiesto vysvetľovania pár faktov. V roku 2021 žilo na Slovensku necelých 950-tisíc ľudí, ktorí mali 65 a viac rokov. V roku 2060 by ich malo byť približne 1,8 milióna. Počet produktívnych ľudí sa zase výrazne zníži, a to na menej ako tri milióny. Výsledok? Kým v súčasnosti pripadajú na jedného seniora približne štyria ľudia v produktívnom veku, v roku 2060 už nebudú ani dvaja.

K tomu treba pripočítať najmä časté neodborné politické zásahy, ale miestami aj nepresvedčivý výkon správcovských spoločností, ktoré podľa Národnej banky Slovenska posunuli záujmy sporiteľa do úzadia.

Nechceli sme sa iba nečinne prizerať, ako ľudia prichádzajú o peniaze, ktoré po celý život povinne odvádzajú do systému. Rozhodli sme sa ukázať, že aktívny prístup k úsporám (nielen) v druhom dôchodkom pilieri je porovnateľný s tým, ako sa staráme o svoje deti alebo vlastné zdravie.

Čo chceme dosiahnuť s Dôchodok.sk?

Zmeniť pohľad ľudí na budúcnosť a prispieť k tomu, aby nečakali na zázraky od politikov a sami rozhodovali o svojich financiách.

Ponúkame užívateľsky jednoduchú a zrozumiteľnú cestu, prostredníctvom ktorej môžete ovplyvňovať výšku úspor v druhom pilieri a tým aj kvalitu života počas penzie. Vďaka analýze ušitej na mieru, ktorá vychádza z dát Národnej banky Slovenska a ďalších otvorených zdrojov, si zvolíte ideálny fond. Zmluvu si vybavíte z domu, na jednom webe a za 10 minút.

Zárukou bezpečnosti a ochrany osobných údajov je séria opatrení a špičkových nástrojov (viac sa dočítate v sekcii Bezpečnosť). Nechceme, nepotrebujeme a v princípe si ani nemôžeme dovoliť, aby všetci realizovali zmeny cez našu službu Dôchodok.sk. Stačí, keď zmeníme váš pohľad na vlastnú penziu.

Ako vznikal Dôchodok.sk?

Príbeh unikátnej služby odštartovala kúpa domény Dôchodok.sk v roku 2009. Črtala sa za ňou skvelá príležitosť prepojiť možnosti internetu a mamutieho projektu, akým je druhý dôchodkový pilier. Muselo však ubehnúť ďalších viac než desať rokov, aby sa naplno prejavila výhodnosť tejto kombinácie. V roku 2020 prepukla pandémia koronavírusu a všetko, čo bolo dovtedy nemysliteľné bez osobného kontaktu, bolo odrazu treba riešiť na diaľku.

V máji 2020 sa preto zrodila spoločnosť Dôchodok.sk, s.r.o. O necelý rok získala licenciu od Národnej banky Slovenska. V roku 2022 sa podarilo rozbehnúť všetky kroky potrebné na spustenie služby, vďaka ktorej si užívatelia nastavia sporenie na dôchodok online a z pohodlia domova.

Nasledovali stovky hodín príprav, analýz, návrhov riešení, testovania a vylaďovania služby, spojené s konzultáciami s právnickou kanceláriou. Paralelne s tým prebiehali rokovania so všetkými dôchodkovými správcovskými spoločnosťami.

Kto financuje Dôchodok.sk?

Služba Dôchodok.sk je financovaná výlučne zo slovenských peňazí. Za projektom stoja dvaja kľúčoví investori – Marián Žilinec a Marek Voška. Zámerom majiteľov je udržať transparentné financovanie projektu výlučne zo slovenského kapitálu. Projekt Dôchodok.sk oficiálne spadá pod spoločnosť Dôchodok.sk, s.r.o., ktorá zverejňuje všetky zákonné náležitosti.

Ako sme vyriešili bezpečnosť Dôchodok.sk?

Máme všetky potrebné licencie a spĺňame všetky zákonné a bezpečnostné podmienky na poskytovanie služby. Spĺňame štandardy GDPR (nariadenie EÚ) a zákon na ochranu osobných údajov. S osobnými údajmi používateľov služby sa v každom kroku narába v súlade s GDPR a Zákonom na ochranu osobných údajov.

Proces uzatvárania zmlúv, overenie identity používateľov služby a elektronický podpis sú na najvyššej bezpečnostnej úrovni, ktorá je dostupná v našom regióne.

Spĺňame všetky zákonné požiadavky na AML (pranie špinavých peňazí). U každého používateľa služby overujeme, či sa nejedná o PEP (politicky exponované osoby). Politicky exponované osoby musia vyplniť dotazník, prostredníctvom ktorého zisťujeme pôvod peňazí (zákonná požiadavka pre SFA).

Náš tím

Fotografia Marián Žilinec

Marián Žilinec

zakladateľ a šéf

Keď vznikol druhý pilier, mal som 26 rokov a za sebou Fakultu riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Pamätám si bombastické reklamy o švajčiarskych dôchodkoch a nadšenie ľudí, ktoré ich sprevádzalo. Dnešná realita? Väčšina budúcich penzistov nedostane švajčiarsky dôchodok. Naopak, zažije šok. A pritom všetci máme svoje dôchodky vo vlastných rukách. Po 17 rokoch strávených vo finančnom sektore, kde som sa staral o bezpečnosť platobných kariet, som sa rozhodol zmeniť to. Nikdy nie je neskoro.

Fotografia Miriam Benková

Miriam Benková

produkt a support

Keď vznikol druhý pilier, mala som 17 rokov. Chodila som na Obchodnú akadémiu a nad niečím takým ako dôchodok, som nerozmýšľala. Počas štúdia na Fakulte podnikového manažmentu na Ekonomickej univerzite v Bratislave som pracovala vo viacerých firmách ako účtovníčka a po škole som, logicky, zakotvila vo svete finančníctva.

Fotografia Agneša Žilincová

Agneša Žilincová

financie a účtovníctvo

Vznik druhého piliera ma zachytil počas štúdia na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského. Už na škole som začala pracovať v rodinnej stavebnej firme ako ekonomický referent či účtovník. Ako účtovník som pracovala vo viacerých spoločnostiach a v rôznych odvetviach. Od roku 2019 podnikám v oblasti bytovej správy. V spoločnosti Dôchodok.sk mám na starosti firemné financie a účtovníctvo.

Fotografia Bohuslav Potočňák

Bohuslav Potočňák

IT a vývoj

Keď odštartoval druhý pilier, mal som osem rokov. Všetky debaty o sporení na budúcnosť ma oblúkom míňali. Po prvom ročníku štúdia informatiky na Technickej univerzite v Košiciach som založil živnosť a začal programovať webové stránky. Vďaka referenciám a kontaktom som sa stretol s Mariánom Žilincom, ktorý ma nadchol pre službu Dôchodok.sk. Stačilo pár čísel, aby som pochopil, prečo sa musím a chcem aktívne zaujímať o sporenie na dôchodok.

Fotografia Martin Spusta

Martin Spusta

dizajn, UX a marketing

Keď si ľudia na Slovensku začali šetriť v druhom penzijnom systéme, mal som 11 rokov. Nejaké zvesti o súkromných dôchodkoch sa síce o mňa obtreli, no reálne som sa o túto oblasť začal zaujímať až po stretnutí s Mariánom. Medzičasom som vyštudoval školu Via Humanna a našiel druhý domov v Holandsku. Náhoda chcela, že som sa cez kamaráta zoznámil s Mariánom a stal sa súčasťou tímu Dôchodok.sk.